KONST / Oljemålningar / Oljemålning 5966097
*
nr 596 6097
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Oljemålning, Albin Amelin, Paris 1932, Med dedikation till vännen Curt Ferlin, 60 x 74, olja på papper
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
25.000 kr
Såld:
24.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 augusti 2009
kl 16:00:00
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Albin Amelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin olja olja på papper oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6665 Akrylmålning
Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:08
-
6498 Oljemålning
1800-tal, Porträtt av Ulrika Eleonora Beata Fredri..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:30
-
8074 Oljemålning
Agneta Gussander (f. 1949), Sverige. "Ur bilden". ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:38
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:53
-
6350 Oljemålning
Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:24
-
6046 Oljemålning
Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:30
*
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
Läs mer om Albin Amelin
nr 596 6097
Albin Amelin
(1902-1975), Sverige
Oljemålning, Albin Amelin, Paris 1932, Med dedikation till vännen Curt Ferlin, 60 x 74, olja på papper
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk målare.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 25.000 kr |
| Såld: | 24.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 31 augusti 2009 |
- Konstnär/Designer
Albin Amelin
Albin Amelin, född 1902 i Chicago, Illinois, död 1975, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Albin Amelin
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: albin amelin olja olja på papper oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6665 Akrylmålning
Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, daterad..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 20:08 -
6498 Oljemålning
1800-tal, Porträtt av Ulrika Eleonora Beata Fredri..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:30 -
8074 Oljemålning
Agneta Gussander (f. 1949), Sverige. "Ur bilden". ..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:38
-
6364 Oljemålning
Amanda Decic. Signerad, daterad 2024. Signerad a t..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:53 -
6350 Oljemålning
Anders Andrén, Signerad, "Utö". Olja på duk, 63x97..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 18:24 -
6046 Oljemålning
Aneta Karas. Signerad, kvinna i badkar. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om 9 dagar
12 jan kl 19:30



